פסטה, פיצה ומכוניות-על: זו הדרך האיטלקית

3
פסטה, פיצה ומכוניות-על: זו הדרך האיטלקית

כשאתה חושב על מכוניות איטלקיות, מה מיד עולה לך בראש?

עיצובים ראוותניים פרי עטו של חברות כרכרות אגדיות כמו פינינפארינה? מכוניות פורמולה 1 עלו רוסו סקודריה מירוץ סביב מעגלים אגדיים כמו מונזה ומוגלו תוך כדי טיפוסי לחיים? מנועי V12 שמרעישים וצועקים עם אופי של 1000 שוורים משתוללים? דוגמניות-על שמגיעות במכוניות-על עוטות את האופנה העדכנית ביותר מאחד מעשרות בתי האופנה האיטלקיים?

ובכן חברים, לא תהיו היחידים שחושבים שתרבות הרכב האיטלקית היא הכל על מהירות וכל הדברים בליסימו. ב-Xtreme Xperience, במקרה אנחנו אוהבים את כל העניינים של מכוניות-על איטלקיות ואנו מציגים בגאווה רבים באירועי הכביש הפתוח ויום המסלול שלנו.

סקרנים מדוע מכוניות-על איטלקיות שולטות בשליטה? המשך לקרוא כדי לגלות עוד.

תרבות הרכב האיטלקית

תרבות הרכב האיטלקית היא, במילה אחת, ייחודית. בדומה לאוכל ולאופנה שלהם, לאיטלקים יש דרך להפוך דברים ארציים לביטויים יוצאי דופן של אהבה ותשוקה.

בקרו באיטליה ותופתעו מהמגוון הרב של מכוניות ומהתאווה המוחלטת למהירות שיש לכאורה לכל איטלקי. נהגי מוניות ומקומיים רבים יגידו לכם שרמזורי עצירה ותמרורי עצור הם רק הצעות ושהאיטלקים תמיד ממהרים להגיע לאנשהו. זה בניגוד מוחלט לאופן שבו רוב האיטלקים חיים את חיי היומיום שלהם, שהם איטיים ושיטתיים, נהנים מכל לגימה אחרונה של יין ומכל פירור אחרון של אוכל.

אנחנו הולכים לכסות את כל מותגי הרכב האיטלקיים הגדולים, אבל בוא נהיה כנים כשאתה חושב על מהירות איטלקית, אתה חושב על למבורגיני ופרארי.

ההיסטוריה של למבורגיני ופרארי

סקודריה פרארי (אורווה של פרארי) יכולה להתחקות אחר שורשיה לימים שבהם אנצו פרארי עבד בחברה איטלקית אגדית אחרת, אלפא רומיאו. לאנזו תמיד הייתה נטייה למרוצים ובימים הראשונים של אלפא רומיאו, הוא ניהל את חטיבת המירוצים החלוצית שלהם עד 1939. הוא עזב בתנאים ‘מוטלים בספק’, והבטיח לא להשתמש בשם פרארי בקשר עם מירוץ רכב לפחות ארבע שנים. ובכן, שנתיים לאחר מכן, הוא כבר ייצר מכונית מרוץ מבוססת פיאט בהדרכתו שחשפה כל פיסת פרארי מלבד השם. עוקפים את הכללים? זו הדרך האיטלקית.

עד 1947, פרארי ייצרה את המכוניות שלהן, בעודן עדיין משתתפות במירוץ. למעשה, אנזו מכר את המכוניות רק כדי לממן את סקודריה פרארי, ולפי מקורבים, הוא עשה זאת בחוסר מזל. למען האמת, שנות ה-50 וה-60 היו תור הזהב האמיתי עבור מכוניות כביש פרארי והדברים שהם ייצרו היו מושלמים להפליא. זה היה גם עידן השחר של פורמולה 1 ועידן הקרבות האפיים בין פרארי לפורד בלה מאן. לאחר סדרה של השתלטות ורכישות לאורך השנים, פרארי היא עדיין מותג המירוצים הבולט בעולם ואחד המותגים היקרים ביותר בעולם.

תמונה של סקודריה פרארי אדומה.
צילום: TopSpeed.com

נולד לחקלאים באזור ייצור הענבים של מחוז אמיליה-רומאניה באיטליה, Ferruccio Lamborghini הוא סיפור הצלחה לא סביר של מכוניות-על. לאחר מלחמת העולם השנייה ראתה למבורגיני צורך בשוק בטרקטור זול ויעיל. למבורגיני טרטורי (טרקטור) זכתה להצלחה מיידית. כשחקן מלידה, הוא נהנה לבנות פיאט טופולינו מהירים בצעירותו, אבל עכשיו עם יותר עושר מעסקי הטרקטורים, הוא התחיל לקנות מכוניות איטלקיות גדולות וטובות יותר כמו של אלפא רומיאו ולנצ’יה.

במעט גורל מצחיק, הקמת אוטומוביל למבורגיני קשורה קשר הדוק לריב עם פרארי. לפי Ferruccio, של פרארי היו מכוניות מרוץ דקיקות, שלא היו שייכות לרחוב. הם היו רועשים, לא נוחים ולא אמינים. הוא הביא את החששות הללו לאנזו עצמו והודח, לכאורה על ידי זריקתו ממשרדו. אז מה עשתה למבורגיני? הוא לקח את המומחיות ההנדסית שלו ובנה חברת רכב משלו. עד 1963, הוא היה מאוגד ומוכן לרוק.

למרות שמכוניות הלמבורגיני המקוריות היו טובות, הן החווירו בהשוואה למכונית העל שהתחילה הכל, המיורה. מלבד מראה מדהים, המיורה מ-1967 השתמשה במתכונת יוצאת דופן בעלת מנוע בינוני, מותקן רוחבי כדי לפזר משקל טוב יותר ולסייע במשיכה. רבים חושבים שה-Miura היא מכונית העל היפה ביותר אי פעם, אך אין חולק על כך שהפריסה עם המנוע האמצעי תהפוך להגדרה הסטנדרטית למכוניות העל שיגיעו עד עצם היום הזה. כמה אייקוני זה?

מכונית אורנג' מיורה חונה.
צילום: Carscoops.com

השאר, כמו שאומרים, היסטוריה. לאחר שנרכשה ונמכרה מספר פעמים, למבורגיני הגיעה סוף סוף לידיה של קבוצת פולקסווגן בסוף שנות ה-90. משם, הם הפיקו אגדות מודרניות כמו המורסילאגו וגאלרדו, ואז הלאה להוראקאן והאוונטדור. מה שהם לא הפסיקו להיות לאורך ההיסטוריה הסוערת שלהם הוא מעניין, דרמטי ואיטלקי במאה אחוז.

מאמא מיה, עוד יצרנים ודגמים

למרות שאנריקו ברנרדי בנה תלת-אופן מונע בגז בשנת 1884, תרבות הרכב האיטלקית התחילה באמת בארבע אותיות: FIAT (Fabbrica Italiana Automobili Torino). נוסדה על ידי ג’ובאני אגני, פיאט שמה את איטליה על מפת ייצור הרכב. רכבי פיאט המוקדמים היו שילוב של תחבורה תועלתנית זולה אך מסוגננת כמו פיאט “אפס” וכלי רכב מטורפים ושוברי שיאים כמו “חיית טורינו” עם מנוע ה-28.5 ל’. כן, קראתם נכון, 28.5 ליטר.

צילום: Autoevolution.com
פיאט S76 "החיה של טורינו" נסיעה ברחוב
פיאט S76 “חיית טורינו”
צילום: autoglym.com

במהלך ההיסטוריה של פיאט, הם ימשיכו לייצר כלי רכב שדחפו את מחסום הספורט המוטורי, ובמקביל ייצרו כלי רכב תועלתניים שלא יקרים אך עדיין בעלי סגנון מובהק. עד שמלחמת העולם השנייה הסתיימה, פיאט ייצרה רכבים שהיו שוב, מסוגננים, אך עדיין ענו על הצרכים של החברה האיטלקית שלאחר המלחמה. כלומר, פיאט 500 “טופולינו”, רכב שהיה זעיר וקטן בצורה מגוחכת אך עדיין יכול לתפוס עד ארבעה אנשים בפנים. עם זאת, ללא ספק, הם מפורסמים בעיקר בזכות פיאט 500 האייקונית שלהם, רכב שימכור למעלה מ-3.9 מיליון יחידות מ-1955 עד 1975.

אנחנו לא יכולים להזכיר מותגים איטלקיים איקוניים מבלי להזכיר את אלפא רומיאו. אלפא רומיאו בועטת בישבן ולוקחת שמות מאז 1910 ודוהרת מאז 1911. אין מותג בעולם עם יותר ניצחונות במירוץ מאלפא, והמותג בעל המעמד היווה את הדחף לכל דבר בפרארי. למרות שעזיבתו של אנצו פרארי הייתה בוחנת, הם לא הפסיקו לייצר, לשכלל ולשווק את הרכבים בעלי הביצועים הגבוהים שלהם שיאפשרו להם להתחרות בכל דבר, מראלי ועד פורמולה 1. למעשה, אלפא רומיאו הייתה זו שתתפוס את הדגל המשובץ ב- הפורמולה 1 הגרנד פרי הראשון בטורינו.

לוקחים מומחיות למסלול

מירוצי מכוניות ואיטליה הולכים יד ביד בצורה שמעט מדינות אחרות יכולות לטעון לה. למעשה, סדרת המירוצים האגדית פורמולה 1, כיום תופעה כלל עולמית, שורשיה באיטליה עוד בשנת 1946. הידוע בתור הגראנד פרי של טורינו, זה היה מרוץ כביש רשמי עם מספר חוקים מוגדר (‘הנוסחה’). אשר הוצמדו על ידי יצרנים כמו אלפא רומיאו, מזראטי ו-ERA. עד 1950, אליפות העולם לנהגים בפורמולה (WDC) נקבעה רשמית ומרוץ אליפות העולם הראשון התקיים בשנת 1950 בסילברסטון.

בעשור הראשון, היה זה חואן מנואל פאנג’יו יליד ארגנטינה ואלפא רומיאו 159 שזכה בתואר שגנבו כותרות בכל העולם. פאנג’יו ימשיך לנצח ב-1951, 1954, 1955, 1956 ו-1957, שיא שיעמוד עד שמייקל שומאכר שבר אותו ב-2003. כן, במשך כמעט 50 שנה, שיא ה-F1 הוחזק על ידי נהג אלפא רומיאו. כמה יותר קרדיט ברחוב יכולים האיטלקים לקבל מזה?!

אלפא רומיאו 159 של חואן מנואל פנג'יו
אלפא רומיאו 159 של חואן מנואל פנג’יו
צילום: לנארט קופמנס

זוכרים את כל הדרמה של פרארי עם עזיבתו את אלפא רומיאו? ובכן, המטרה הסופית האמיתית של אנזו הושגה ב-1948 כאשר טיפו 125 שלו 12 צילינדרים צרח סביב אירועי גראנד פרי ללא אישור בכל רחבי העולם. עד שנת 1950, השנה הרשמית הראשונה של ה-WDC לפורמולה 1, סקודריה פרארי הייתה מוכנה להתנדנד ומאז הם היו מרכיבים מרכזיים.

מכל הקבוצות בפורמולה 1, פרארי היא שהייתה בה הכי הרבה זמן. בוא נגיד את זה ככה, כשיש לך שם ספציפי לקהל המעריצים שלך, אתה יודע שהגעת לפסגת הידיעה של הספורט המוטורי.

התנסו בלמבורגיני ופרארי עם Xtreme Xperience

אנחנו יודעים שאתה אוהב לנהוג במכוניות-על איטלקיות, וזו הסיבה שיש לנו שתים-עשרה פרארי ואחת-עשרה למבורגיני בצי מכוניות העל האגדיות שלנו! פשוט אין כמו לדפוק את המצערת במורד הישר ולהרגיש כננת V8 שטוחה או צווחת V10 זועמת עד למהירויות תלת ספרתיות. כל פינה, כל דקירה במצערת, והורדה ממהירות עם בלמים הרקולניים היא מיוחדת במינה.

פרארי של Xtreme Xperience נוסעת על מסלול מרוצים.

יש לנו גם פרארי וגם למבורגיני זמינות למסלול המרוצים שלנו וגם לאירועי כביש פתוח. מה יכול להיות טוב יותר מלמבורגיני הוראקן ספיידר שצווחת בכמה מהכבישים האחוריים הטובים ביותר באמריקה? אם יש לך צורך במהירות איטלקית ואתה חושב שאתה חבר ב- טיפוסי עבור Scuderia פרארי, אז אתה עצמך קצת זמן ישיבה בצי שלנו של 488 מכוניות-על.

ברצינות, למה אתה מחכה?

פורזה אזורי!

להזמין עכשיו

הפוסט פסטה, פיצה ומכוניות-על: זה הדרך האיטלקית הופיע לראשונה ב-Xtreme Xperience.

פוסטים דומים

Leave a Reply